Silliness and Food Funnies for 2024

(I was just coming to post that!)

2 Likes

#BMTA :wink:

Too soon?

5 Likes

8 Likes

ShopLikeIts1999

10 Likes

452Snacks

5 Likes

when I was in grade school (i.e. 1-6…) I’d linger there at the schooll, until my mother got out of work, and “we’d’” go shopping at the local Acme market.
we had a game - guessing the total tab . . . I’d start with $5 per bag. adjusted up for observed “high value” stuff. I ‘won’ that contest right regular.

today it’s like seriously closer to $100/bag.
ain’t looking good.

3 Likes

9 Likes

In college, some 49+ years ago, I set out to buy groceries for a weekend at home. $80 for two stuffed bags. So disappointing.

I use the same credit card for the supermarket / food purchases, so once a year I can review the statements and set up an overall budget . . .
two years back I had food-for-two pegged at $600/month. that said . . . we do eat almost exclusively fresh veggies & fruits. . .
we have a local exquisite fish monger - veddy high quality but (sigh) really fresh fish ain’t cheap!
not much canned/frozen stuff in the kitchen - except for example Costco steaks, steelhead trout, pork chops, ground beef . . . it is not possible to buy for two at Costco - one is forced to freeze the ‘not immediately consumed’ outsized package qtys.

this year - it’s closer to $800/month.
the cost of everything has gone sky high.

4 Likes

It has, indeed! I pinch and pinch and splurge on quality (like you and your fish purchases). We get by.

I don’t know about bags, but when I was in college 3 of us (not roomates) would cook dinner for all of us for one week, on a rotating schedule. We’d shop for the week. If we spent more than $1 per person per meal, it was a splurge. And we had real dinners: protein, vegetable, starch, and maybe cookies for dessert. Then we’d study. Or play cards.

1 Like

7 Likes

11 Likes

12 Likes

Don’t.
Seriously. DO. NOT. DO. THIS.

15 Likes

I dunno’ . . . if you’re on a diet or trying to avoid sweets these would be effective

3 Likes

It’s not exactly silliness & not really funny but just bogglement(<–bah, it is TOO a word!) over 122 years of inflation. I was browsing the Food Timeline (diff gripe-- wish a University would take over its updating. A wonderful resource that now has probably a 50% chance of giving you a 404.) and came across a PDF for the 1902 Sears, Roebuck Grocery dept. I owned the 1898 repro one years ago. Anyway-- 1902 10LBS (!) of their store brand coffee $2.10. The good stuff was .23/LB-- today it’d be $7.00-ISH a LB.

Yeah, the coffee was cheap by today’s standard, but at the time servants earned about $144\yr and surgeons made a staggering $1625.

I’m sure I could go farther into the rabbit hole but I won’t. Apparently the U of Missouri has been collecting\publishing\updating wage and price data if you’re feeling bunnyish today. https://libraryguides.missouri.edu/pricesandwages/1900-1909

4 Likes

5 Likes