Ghee - which is more economical?

Cultured butter is expensive where I live. The Asian grocery stores in my area carry ghee that’s made from cultured butter.

Also, I believe that many people on this thread hold the misconception that ghee is simply clarified butter. Ghee is browned butter that is clarified. Browning butter evaporates the water which loses volume.

The jar of ghee in my refrigerator cost $11.99 for 21 ounces/600 grams. Enough cultured butter to yield that volume of ghee would cost much more.

1 Like