Ghee - which is more economical?

Not if your overhead runs $700,

2 Likes

Most ā€œcorporate lawyersā€ (though I do not know if you are referring to lawyers who work at law firms and have corporations as clients, or lawyers who are in-house at corporations) do not have the time to cook so they likely won’t be purchasing ghee or have the time to make it, especially if they are litigators, speaking from direct experience as one myself. Transactional attorneys have more time, generally speaking.

Speaking as another (former) litigator, I tend to agree but must that we probably suffer from confirmation bias.
:thumbup:|15x

1 Like

I’m not sure I’ve kept up with the whole discussion, but when I’m cooking to eat, and not for the pure enjoyment, I find lots of little things that don’t take much hands on time on their own, add up and detract from the likelihood of me getting something pretty good on the table. Things like thawing home made broth cubes, zesting a lemon, roasting and peeling a pepper ( okay, that takes hands on time, but it’s worth it tome), smashing garlic, carmelizing onions. It may be something folks here take for granted, but compared to when you don’t use any ā€œprepared foodā€, little helpers like a pre made chili powder, or even ground chiles help, especially when you are not that into it.

Today I did lots of little things to make a pot of chili today, and also used chilies I grew, roasted, and peeled, a chili powder I made from dried peppers I grew, then ground and mixed with oregano, garlic powder etc (not all today :grin:) but I sauteed chopped onions in bottled ghee!

It leaves a few more moments or brain cells for something else that doesn’t take much time.

For some reason I can’t shake the image of the greasy pot from melting the butter the butter. :expressionless:

I am recently retired, and while I earned a very decent hourly wage, I think I value my time even more now!

That’s not saying it’s more economical, even though I do buy when it’s on sale.

4 Likes

In plain language among ordinary folks, income is normally thought of as free and clear, including after overhead, i.e. not revenue. If someone is working at home (which presumably they are if they have the option to make ghee while working or taking a break), then overhead is likely to be pretty small anyway.

Since this is a food board not a shareholders meeting, it didn’t seem necessary to use terms like ā€œnet incomeā€ or ā€œbottom line profitā€ or whatever. Maybe that was hopeful on my part. But I think you did actually understand my point.

Not really, at least for anyone who charges by time. You posited an hourly billing rate of $100 and a daily income of $800. Nothing in that implied ā€œfree and clearā€, i.e., beyond and above overhead.

Think I should redo my engagement letters to state: ā€œBy signing below, you agree that, according to plain language, you will be charged whatever hourly rate I need to cover all my overhead, plus $X per hour, in order to guarantee myself a 'good income.ā€ ? I’d lose my license tout de suite.

But I’ll mention your idea to my car mechanic and landscaper, and to my friends in construction and food service. You’ve changed the world!

(post deleted by author)

Here’s what 7.5 oz of ghee goes for at my local supermarket.

Ouch.
The same Company’s Butter goes for under $10 a POUND here.
That would yield about 12 ounces of Ghee.

That’s what I thought. :call_me_hand:

1 Like


Yep. But ghee doesn’t. I ignore it for ~ 40 minutes once, after the first couple of minutes, I’m sure the temp is hot enough and/but not too hot. Cooking on gas, that is. If I were cooking on ceramic regular electric, with the heat pulsing on/off, I don’t think I could do that, or it would take me a lot longer to feel it could be safely left alone.

Your comment about your local prices points to what I mentioned above - location seems to play a role. Here I’m upside down as to ghee/butter costs. I can get a pound of cultured butter (grossing up from whatever the package weight might be) for about $9 here in the Southeast, but on a per-13 ounce basis (approx what I’d get from 1 pound of butter), the cultured ghee here is over $20/13oz, or about $32 based on your $12 per 600g size.

I’m guessing that the overall volume of ghee purchased here may be a lot less than where you are, so they charge more for it here. Some of the cheaper stuff I can find here (not counting Target’s ā€œGood & Gatherā€ brand, which has horrible reviews) is about $17 based on your $12 per 600g size. The Target stuff is about $14/600g.

P.S. I looked at about 8 brands of Ghee while checking prices. All of them are labeled as ā€œGhee Clarified Butterā€. I recognize this is not your point, i.e., ghee IS one form of clarified butter, but simple clarified butter is NOT ghee - but it might point to people’s habit of using the terms interchangeably.

I think that’s simply to placate the American vocabulary.

Sort of how they have ā€œfish sauce nước mįŗÆmā€ on labels.

And similar, thought not exactly, like ā€œpork carnitasā€ or ā€œbeef barbacoaā€ …

2 Likes

I recently bit the bullet and made some ghee, with a pound of unsalted costco butter. I havent been super fond of the commercial ghee I have bought or totally comfortable with leaving it on the shelf unrefrigerated and the space the economical versions take in the frig is substantial. what I made definitely has the browning characteristic which the commercial product from NANAK etc to not seem to have. I definitely prefer the homemade to the commercial FWIW. Also, I have often used straight butter mixed with oil in my indian cooking if I want that butter flavor - the oil brings the smoke point up quite a bit.

1 Like

They’re both clarified butter. You could just as easily distinguish them as ā€œplainā€ and ā€œtoastedā€.

Just as both steak and jerky is beef, one is just more, as you say, ā€œtoastedā€

More like skim and whole, but that’s OK.


Americans do love our redundancies, some of which stem from thinking that others won’t know what we’re referring to. So I hear a lot of paneer cheese, queso cheese, chai tea, panini sandwiches, naan bread (this last one not so often). OTOH, when I mention that I’m making paneer, I get blank looks…

I wonder if other languages have similar ā€œexplainerā€ redundancies when using a loan word from another language? I see le protocole IP in French but that’s more of a RAS thing than an explainer for a loan word.

Speaking of RAS Syndrome: Recently I went to the ATM Machine and had trouble entering my PIN Number because the AC Current to the ATM Machine (or is it DC Current?) was glitchy and the LCD Display on the ATM Machine was hard to read. I was crushed because I had my eye on a special DC Comics book. I’m trying to work out a way to mention UPC Code in this incredibly contrived story but haven’t thought of an angle yet. Oh, here’s a way - I was hoping to avoid paying VAT Tax because the DC Comics book doesn’t have a UPC Code on it.

1 Like

I think its simply to have an english label to the extent possible as well as the original language since they are are trying to identify the product to the US consumer. It looks like the fish sauce label is in chinese as well…

btw, while I believe carnitas are made with pork, barbacoa is not always made with beef…its not an analogy but again it the meat ID may be useful for the poor american customer.

3 Likes

Vietnamese, I think. But what do I know? LoL!

I’d be interested if you can find a smaller container at a store. I aspire to the same smaller amount, but can’t find a small enough amount, so I make some when a recipe calls for it. Every Ghee container where I live is too big for me to stick on the fridge forever. Just don’t use enough.