Ha ha. A Methodist friend of mine made some and brought it to a Seder. The secret’s been out for a long time.
Run a sheet of plain matzoh under running water 'til it starts to soften, crunch it up, mix it with a beaten egg and a little salt, and fry it in butter. This might be a little less egg-y than your version - I prefer a more latke-like prep. Comes out like this:
Your matzoh brei looks delicious. Thanks for the info.
Please post the results! I’m always interested in how other people make it.
Perhaps it was some good karma coming back to me or maybe just dumb luck, but I scored a whole chicken for $3.00 and a bone-in ham (11 lbs.) for $6.00 (on clearance).
I had gone to the grocery store (early) to get potatoes that were on sale, yet again. I’ve been feeding Sunshine so many different potato dishes and I know she is getting tired of them, but doesn’t complain.
But tonight we’re going to have chicken. I should be able to get two meals (for her & I) out of that bird and maybe 5-6 out of the ham.
YEAH!!
Holiday Crack, anytime of year without the chocolate, too.
Ain’t karma great? 7 or 8 meals for $9 (not counting sides, of course). And the great thing about potatoes is there’s literally a hundred different things you can do with them to stave off tastebud fatigue.
Have a great (and filling) holiday weekend!
I saw that. Big Discounts? Nah.
I got up early to take advantage of a sale on Boneless Pork ($1.49/pound). When I got to the store the butcher was unaware which cut was on sale, so he made me up a huge pack of boneless pork loin “chunks”. Ten very nice pieces for just over $4.00, so we’ll get 5 meals out of that “special”.
YEAH!!
Nothing tastes better than an unexpected bargain!
I’m with you. If it’s on sale and/or in season, I’ll make due. If it’s a new ingredient, but cheap, I’ll learn how to use it.
I’ve noticed people crying hard over the inflation, but so much of what has really jumped up is pre-made pre-packaged crap. If you NEED Pepsi, pay for it. Use the stove, oven, grill, whatever to MAKE food. I guarantee the loaf of bread you can make at home for $.50 will beat whatever they have at a grocery store. Though, I have heard the HEB has good bread.
I buy the Purdue bags of chicken leg/thigh quarters for $8.80. Only meat I ever buy at Walmart.
While it’s still true that making your own bread saves money , you might be surprised when you calculate, Inflation has hit ingredient costs, too. I calculated the cost of my homemade whole wheat hamburger buns as $2.30 for 8 buns. The flour alone (3 cups) is 90 cents now ($5.39 for a 5 pound bag unless it’s on sale, about 18 cups per 5 pounds).
Also energy cost / efficiency / economies of scale.
Still drives my mom nuts if we put up the pressure cooker for a single item, because she was trained to plan ahead to maximize any energy usage — if a PC was being put up, it was completely filled so that the energy used to run it wasn’t “wasted” on a single item. One reason was cost of fuel — gas, electricity, whatever, but the other was energy conservation / environmental.
I still think of baking something at home myself as a luxury, not an economy.
I just finished making another loaf of bread. I’m just not going to pay that much for bread.
Yes, potatoes were on sale last week so I made a potato, onion and carrot casserole. Potatoes were the main ingredient with the other vegetables just to add a little variety.
I adjust our menu based on what items are on sale. Tomorrow I’m going to use another serving of that boneless pork (I picked up) and throw together a pasta, cream of mushroom soup and pork dish. I’ll open a can of peas for our vegetable.
When the pork roasts were on sale for $.99, I made Chi-style hot Italian pork. Dang that turned out good and saved some green.
That sound real good!!
So far, I’ve made “Shake and Bake” pork, with pork and pasta to follow on Sunday.
When chicken was on sale, I worried Sunshine would sprout feathers, now I’m worried she’ll grow a curly tail.