Tracking household grocery expenses - what do you spend?

My grocery is having BOGO sale this week, so I stocked up on quite a few items. My receipt said my savings were exactly 50%.

2 Likes

That’s great – I see the occasional BOGO sale, but not that often here.

This Friday is a $5 sale at one grocery store. The cottage cheese, cream cheese and sour cream are 3 for $5 – so I might grab that deal and see what I can do with that.

I know I have a single large chicken breast in the freezer, so maybe Sour Cream chicken enchiladas – I’ll have to make my own tortillas, but I’m getting good at making those (Practice makes Perfect).

I know I have some ā€œbibs and bobsā€ of various items in the freezer, so I’ll get creative.

2 Likes

Then you have all the ingredients for lentil tacos in flour tortillas with beans and rice!

1 Like

Great idea!!

Thank You.

1 Like

A dry pound of beans all cooked up can be beans and rice, refried beans, stew, bean dip. Basically, you have 4-6 meals for 2 depending on what you do!

4 Likes

I did a pound of dry chickpeas yesterday. So far we’ve got two meals of hummus and a lunch of rice and chickpeas. Half of what is left will likely be lunch (either more rice or maybe pasta) for Thursday and Friday. The other half will probably be put in the freezer.

3 Likes

Those are great foundations for tasty meals!

1 Like

Another week with very little on sale – Potatoes and Ground Turkey. I picked up two 1 pound chubs of ground turkey.

I might try to make ā€œHamburger Steaksā€ but with ground turkey. And maybe ground turkey burritos or ground turkey tacos??

1 Like

Sticker shock yesterday at our local grocery store in the NW Rockies.
The produce section was pretty much cleaned out, either a supply chain or transportation issue, I figure. Some of what I purchased…
Artichokes were $7.98 each, not that I’d buy one this time of year
There was a spotty selection of eggs in cartons
Romaine lettuce, $2.98 for a medium sized ā€˜head’
A 5# bag of carrots $4.98
Four pears for $5.23
1 jicama was $3.74
Lay’s Wavy ā€˜party size’ potato chips, $5.88
4 croissants were on sale for 50Ā¢, marked down from $5.48
The sour cream I bought was on sale, 24 oz. for $2.98 but 2 days past the sell by date
Something’s not right in the garden of eatin’.

6 Likes

We do ground turkey tacos frequently around here Also
Meatballs but with turkey

2 Likes

Yes, I have some meatballs in the freezer for quick dinners.

I’m leaning towards ground turkey tacos. Its been a while since I made tacos and I have taco seasoning in stock. I can’t imagine there is too much difference in taste (once you add the taco seasoning)??

1 Like

I don’t notice a difference and more importantly my kids don’t either.

And now I think we will be having tacos as well. I have some turkey in the freezer. . .

3 Likes

with reports that only 25% of the pickers for the citrus harvest in the Central Valley are showing up for work and trucks sent to California to pick up product are already having their pickups canceled because there is not enough oranges/berries/other product to fill the trucks - i think it won’t be long before food price sticker shock expands to other parts of the US.

2 Likes

Looks like you have your idea for ground turkey covered. Though your question reminded me that we’ve enjoyed tamale pie when I have made that. Ground turkey is my go-to for this dish.

I use an old Joy of Cooking recipe. Luckily the NYT adapted the Joy recipe, so here’s a gift link: Cornbread Tamale Pie. I admit that I have never once prepared the ground meat filling quite as the recipe describes. I have always winged it, just making sure that the filling is spiced the way I like it and moist enough. Have never used broth, either. I’ll usually opt for water and/or more tomato sauce instead.

3 Likes

Great… thank you!!

Thank you for the recipe. I printed it out – might give it a try!!

1 Like

I sometimes add a little beef base or bouillon.

1 Like

Good idea – especially for the ā€œHamburger Steaksā€ that Sunshine really likes.

I’ve got beef bouillon cubes in stock. I can definitely crush one up and add it in.

Thanks!!

Latest calculation for the past 2 months - $130 per week for groceries and paper products, so averaging 3.10 per person per meal.

I’m not noticing any fresh or frozen produce shortages here in the Midwest, although I’m expecting FL/Texas snows and freezing weather and Calif. fires will soon translate to higher fruit & veg prices. Eggs are also fully stocked, just pricey.

1 Like

It’s gonna get worse.

Current prices in Ontario at an independent grocery store. I’m posting a few now to compare in a few months :
Prices below in Canadian dollars.
Mexican asparagus $8.99/ lb
Californian nectarines $4.99/lb
Avocados $3 each
Evaporated canned milk $2.99/ can
Fibre One cereal $8.49/ package
Eggs (Ontario is lucky wrt eggs) $4.99- $8/ dozen
Butter $7.99-$8.99/ lb
2 litres of milk $5.29- $5.79/ carton
Navel oranges $1.99-$2.99/lb
Grapes $5.99/lb
Spinach $2.99/lb
Green onions $1.99/5
Parsnips $4.99/ 2 lb
Potatoes bulk $1.99/lb (cheaper to buy a 10 lb bag)

1 Like